Eğer kendi patronunuz olmayı hayal ettiyseniz, bunu yapmak için daha iyi bir süre olamazdı.

Peki ya fikirler mevzusunda büyük, sadece nakit sıkıntısı çekiyorsanız? Ya da ikinci bir gelir kullanabilseydiniz, sadece fazladan vardiya çekmek yada ikinci bir işe girmek için zamanınız yoksa? İster emin olun ister inanmayın, dünyanın en başarı göstermiş şirketlerinden bazıları parayla bütçeye başlandı.

Şimdi, mobil sohbet her zamankinden daha ucuz şeyleri yapmanın zamanı geldi.

Nakit dar ise, bir iş oluşturmak sizi bu işin üstesinden gelmenin bir yoludur. Maliyetlerinizi süper düşük tutarken süratli bir halde gelir elde etmenin bir yolu var.

Ucuz İş Kurma İlkeleri

Bir iş fikriniz var ise, başlangıç ​​maliyetlerini esasen araştırmış olabilirsiniz. Sadece, belirli bir sorguyu araştırmak, kaş büyütme sonuçlarına yol açabilir. Çevrimiçi olarak sunulan bir tahmine nazaran , yeni bir işletme için averaj fiyat etiketi 30.000 Türk Lirasını aşabilir.

Bir çok insan için bunun ulaşılamayacağını anlatmaya gerek yok. 

Sadece, iyi haberler var. Bu tür aramalarda listelenen “yeni işletme” maliyetlerinin bir çok gereksizdir. Birçok durumda, binlerce dolarlık harcaması yarasadan kesebilirsiniz. 

Mesela, hakikaten kartvizitlere, hususi bir iş bankası hesabına, bir iş kredisine, bir LLC kaydına yada sayısız başka şeye ihtiyacınız yoktur. 

Aslına bakarsak, tek ihtiyacınız olan bir e-posta adresi ve potansiyel müşterilerin bir listesidir (ürün yada hizmetlerinizi satın almak isteyebilecek kişiler). Bu kadar.

Günün sonunda, odak noktanız ilk üç müşterinizi almak olmalı ve çabalarınızın çoğunu – ve sınırı olan bütçenizi – onları bulmak için ayırmalısınız. Öteki her şey ondan sonra gelebilir.

Ucuz yada Parasız Başlayabileceğiniz 20 İşletme

İş fikirleri her şekilde ve boyutta olabilir. Kuşkusuz, ne tür bir işe adım atmak istediğinize dair iyi bir fikriniz var ise, yeni bir işletme ile yuvarlanmak oldukça daha kolaydır. 

Bununla beraber, mobil chat esin departmanında kısa bir süre için yaklaşıyorsanız, sınırı olan fonla başlayabileceğiniz yada asla fon kullanamayacağınız birçok işletme var. İşte dikkate almanız ihtiyaç duyulan 20 düşünce. 

1. Evde ilgilizce dersi – İngilizce dereceniz toz topluyor mu? Kelimelerle bir yolun var mı? Öteki işletmeler için içerik yazarak kelime avlama becerilerinizi kazançlı bir kariyere dönüştürebilirsiniz.

2. Çim Bakım Servisi – Dışarıda çalışmaktan hoşlanıyorsanız, bazı temel çim ekipmanlarını ödünç alabilir yada hafifçe kullanılmış ekipman satın alabilir ve kendi mahallenizde bir iş başlatabilirsiniz.

3. Crafter – Etsy şeklinde siteler, yetenekli zanaatkârların tüm dünyadaki müşterilerle bağlantı kurmasını mümkün kıldı. Takı, t-shirt, orijinal sanat eseri, mobilya, sabun, cilt bakım ürünleri ya da aklınıza gelebilecek başka herhangi bir şey yapın, Etsy tutkunuzu kar haline getirmenize destek olabilir.

4. Çocuk Bakımı – Birçok anne-baba, uygun fiyatlı ve kaliteli çocuk bakımı için avlanıyor. Evlatları seviyorsanız ve boş zamanınız var ise, evinizde bir bebek bakımı yada çocuk bakımı işi başlatabilir yada bir dadı olarak iş bulabilirsiniz.

5. Köpek Gezgini / Bakıcı – Birçok evcil hayvan anne babaları, tüylü aile üyelerinin gün süresince sevgiyle bakıldığını bilmek için bir prim ödeyecektir. Dört ayaklı yaratıklar için yumuşak bir yeriniz var ise, başarı göstermiş bir iş yürüyüş köpekleri başlatabilir yada evcil hayvan bakıcısı olarak çalışabilirsiniz.

6. Hususi Ders – Bir hususi öğretmen olarak çalışmak için bir eğitim derecesine ihtiyacınız yoktur. Bir yada daha çok mevzu alanında yetkinliğiniz var ise, kendi hususi işinizi kurabilirsiniz. Birçok ustalaşmış ve yetenekli amatör müzisyen ek olarak hususi evlerde yada kendi ikametgahlarında müzik dersleri sunmaktadır.

7. Konut Temizliği – Büyük konut temizliği şirketlerinin bir çok dirsek yağı ve ağızdan birazcık daha fazlası ile başladı. Bölgenizdeki ev sahipleri için kendi temizlik işinizi başlatabilirsiniz.

8. Saray Ressamı – Fotoğraf, birkaç insanoğlunun üstüne almak istediği bir angaryadır. Eğer bir DIY uzmanıysanız, fotoğraf esasen haiz olduğunuz bir beceri olabilir. Bu tür bir işe başlamanın avantajlarından biri, satın alan listenizi oluşturmak için yalnızca birkaç tavsiyenin lüzumlu olmasıdır.

9. Sanal Asistan – E-tablolar ve kelime işlemci yazılımları mevzusunda organize olduysanız ve yolunuzu biliyorsanız, sanal asistan olarak öteki işletme sahiplerine destek olacak bir iş başlatabilirsiniz.

10. Kitap Editörü – 2018’de, kendi kendine gösterilen kitapların sayısı yüzde 40 arttı . Bağımsız yazarlar sınırı olan fonlara haiz olma eğilimindedir ve birçoğu devamlı olarak yetenekli ve uygun fiyatlı editörler arıyor. Okumayı ve yazım hatalarını yakalamayı göze almaktan hoşlanıyorsanız, özgür düzenleme yada özgür emek harcama işi iyi bir uyum olabilir.

11. Grafik Tasarım – Fiverr ve Etsy şeklinde özgür siteler, yetenekli tasarımcılara toplumsal medya bannerlarından şirket logolarına kadar her şeyi satmak için bir platform sunar. Minimum fonlarla bir portföy oluşturabilir ve müşteriler için iş üretmeye başlayabilirsiniz.

12. Web Sitesi Tasarımı – Bir çok işletme sahibi, başarı göstermiş olmak için çevrimiçi bir varlığa haiz olmaları icap ettiğini bilir. Sadece, birkaç şahıs kendi internet sayfasını yapmak için tasarım becerilerine yada teknik bilgiye haizdir. WordPress yada öteki platformlarda yolunuzu biliyorsanız, bir web tasarımcısı olarak kendi işinizi başlatabilirsiniz.

13. Bilgisayar Onarım – Bilgisayar sorunları sinir bozucu olabilir ve onarım hizmetleri için büyük bir kutu şirketi ödemek kimsenin bütçesini büstü olabilir. Teknoloji mevzusunda bilgiliyseniz, bir bilgisayar problem yok etme ve onarım işi araştırmaya kıymet olabilir.

14. Tamirci – Tecrübeli bir ev geliştirme uzmanı mısınız? DIY becerilerinizi tam zamanlı bir işletmeye dönüştürebilirsiniz.

15. Muhasebeci – Muhasebe geçmişiniz yada mali durumunuzu yönetme deneyiminiz var ise, kendi muhasebe işinizi başlatmayı düşünün.

16. Toplumsal Medya Yöneticisi – Toplumsal medya, aldatıcı kolay görünen bir beceridir. Bununla beraber, deneyimli toplumsal medya yöneticileri müşterileri bir işletmenin toplumsal kanalına çekmenin kolay bir başarı olmadığını bilir. Kanıtlanmış toplumsal medya faaliyetleriniz var ise, yeteneklerinizi bir işletmeye dönüştürebilirsiniz. 

17. Kişisel Alıştırmacı – Yoga eğitmeni  antrenörünü buna dahil edebilirsiniz. Egzersiz yapmayı seviyorsanız ve insanları motive etmede iyiyseniz, bir işi kişisel eğitmen olarak düşünün.

18. Pişirme yada Bahçıvanlık – Daha çok insan daha sıhhatli, mahalli besin ürünlerine yöneldikçe, ziraatçi pazarları ülke çapında açılmaya devam ediyor. Arka bahçenizde bir ödül bahçeniz var ise yada dairenizdeki hepimiz fırınlanmış mallarınız hakkında övgüyle karşılanırsa, ekmek imalatçısı yada mahalli ziraatçi olarak ufak bir işe başlayabilirsiniz.   

19. Fotoğraf – Çarpıcı fotoğraflar çekmek için pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yoktur. Bugünlerde akıllı telefonlar bile inanılmaz çekimler yapabiliyor. Ek olarak, işletmenizi sıfırlamak için uygun fiyatlı kullanılmış fotoğraf ekipmanı da bulabilirsiniz.

20. Taşınma İşleri – Taşınma, kimsenin üstüne almak istemediği ev işlerinden biridir. Büyük bir kamyonunuz yoksa, ustalaşmış bir paketleyici olarak bir işe başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey kutular, bant, bazı işaretleyiciler ve kim bilir birkaç plastik kap.

İşinize Adım atmak için Lüzumlu Öğeler

Eğer yeni bir iş çalışır duruma oldukça ihtiyacı olmamakla beraber, sen do birkaç şey lazım. İşte 700 lira’nın altında yeni bir iş başlatmak için lüzumlu temel öğelerin bir özeti.

Alan adı satın alma – 80 TL(averaj fiyat) com,net,org

Kesinlikle tuğla ve harç yeri olmadan bir iş başlatabilirsiniz, sadece müşterilerin sizi bulabilmesi için kesinlikle bir “yere” ihtiyacınız vardır. Günümüz iş dünyasında burası web. 

Başka bir deyişle, bir internet sayfasına ihtiyacınız var. İyi bir işletme internet sayfası düşlem olmak zorunda değildir ve parasız etkili bir internet sayfası yapmak mümkündür. Sadece, kendi alan adınızı satın almanız daha iyi olur.

Alan adı tam olarak nedir? Tesir alanlarını bilmiyorsanız, bu tarz şeyleri evinizi inşa ettiğiniz alan olarak düşünebilirsiniz. Başka bir deyişle, eviniz web sitesidir, sadece bir arazi parçasına (alan adı) “park edilmiştir”.  

Wix şeklinde bazı hizmetler alan adlarını ücretsiz bir şekilde sunsa da, problem aslen alan adınızın parasız bir Wix sitesi ile haiz olmamanızdır. Bu, web sitenizle neler yapabileceğinizi sınırlar, bu da işiniz büyürse ve daha kuvvetli bir içerik yönetim sistemine geçmek istiyorsanız mühim bir acı noktası haline gelebilir. 

Her neyse ki, yirmi dolardan daha düşük bir ücret karşılığında kendi alan adınızı satın alabilirsiniz. Uygun bir alan adı için .com alan adlarını 16,99 ABD dolarına kadar satan domains.com adresine bakın .

Web Sitesi Edinin – Parasız

Bir alan adınız olduğunda ve barındırma ile kurulduktan sonrasında, bir sonraki sorunuz muhtemelen “tamam, şu demek oluyor ki bir internet sayfasını nasıl edinebilirim ve bunun maliyeti nedir?”

Bütçeniz hakikaten sıkıysa, parasız bir internet adresinden yararlanabilirsiniz. Orada çeşitli içerik yönetim sistemleri olsa da, birçok şahıs WordPress ile başlamanın en kolay yolunu buluyor şu sebeple düzinelerce parasız tema var. 

WordPress dünyasında, bir “tema” kutudan çıkar çıkmaz hazır bir web sitesidir. Yükledikten sonrasında, yer tutucu metnini değiştirerek kendiniz yapabilirsiniz. 

Parasız bir tema kullanmak birazcık teknik data gerektirir, sadece WordPress, alanınızı eşleme hakkında bilmenizde fayda olacak her şeyi bulabileceğiniz iyi geliştirilmiş ve kapsamlı bir yardım kütüphanesine haizdir .  

İşletmeniz kâr sağladığında, hususi bir tasarıma geçebilirsiniz. Şimdilik, bu, atlayabileceğiniz bir harcamadır.

E-posta için G Suite’i edinin – 6 TL

Bir alan adına ve temel bir internet sayfasına ek olarak, müşterilerin sizinle kontakt kurması için bir yol gerekir. Telefon mükemmel, fakat gerçek şu ki, nispeten azca insan bir işe ulaşmak için telefonu almak istiyor. 

Bunun yerine, sizinle kontakt kurmanın süratli ve acısız bir yolunu istiyorlar. Bundan da ötesi, işletmeniz onlarla kontakt kurmanın süratli ve etkili bir yolundan hakikaten yararlanabilir. Bunun için e-postaya ihtiyacınız var. Aslına bakarsak, e-posta pazarlama, en iyi yatırım getirilerinden (YG) birini sunar. Bir rapora nazaran , e-posta pazarlamasına harcadığınız her 10 TL için 380 TL tutarında bir getiri bekleyebilirsiniz.  

E-posta için G paketi, kendi işletme e-posta adresinizi almanın uygun bir yoludur ve planlar kullanıcı başına yalnızca ortlama 42 türk lirasından adım atar. E-posta için G suite ile, e-postanız olarak kendi alan adınıza haiz bir gmail adresinin tüm işlevlerini elde edersiniz. Bu, müşterilerinizin görmüş olduğu e-posta adresinin [email protected] olacağı anlamına gelir. 

İşinize Adım atmak için Parasız Öğeler

Muhtemelen her işletme maliyetinden kaçınamazken, ücretsiz bir şekilde alabileceğiniz birkaç tipik işletme maliyeti vardır.

İşletme Kaydı

Yeni bir işe başladığınızda, karşılaşacağınız ilk sorulardan biri ne tür bir ticari varlığa haiz olmak istediğinizdir. Bir vergi beyanı kurmalı mısınız? Ortaklık ne olacak? Kişi sahibi olarak çalışabilir misiniz? 

Kurumsal terimler dizgesi tarafınca boğulmak kolaydır ve bu şeylere bakmak, herhangi bir yeni girişimcinin avukat çağırması için kafi olabilir. Sadece, yasal emekler bütçenizi süratli bir halde uçurabilir. Buna ek olarak, bir çok eyalette dahil olmak için paraya mal olur ve her şehirin bir vergi dairesi vardır, yada şirket oluşturmak istiyorsanız atlamak için kendi kuralları ve çemberleri vardır.

Öte taraftan, tek bir mülkiyetin işletilmesi parasızdır ve eyalete kaydolmanıza gerek kalmamıştır. Muhtemelen Türkiye’nin öteki işletme türlerinden daha çok mülkiyete haiz olmasının sebebi budur . Tek mal sahibi olarak çalışmakla ilgileniyorsanız şehirlere özgü kurallara göz atmak iyi bir fikirdir.

Sadece, tek başına haiz olmanın, ticari yükümlülüklerin sizin kişisel yükümlülükleriniz olduğu anlamına geldiğini ihmal etmeyin. Mesela, bir satın alan sizi dava ederse, mahkeme zarar verdiği takdirde kişisel varlıklarınıza ulaşabilir. Bu, işletme sahibinin kişisel varlıklarının davaya karşı korunduğu C şirketi şeklinde bir şeyden farklıdır.

Bununla beraber, başlangıçtaki işletmeler için, tek bir iyelik, başlamanın parasız ve kolay bir yoludur. İşletmenizden gelir elde etmeye başladığınızda, devamlı yol süresince değişik türde bir işletme varlığı oluşturabilir yada oluşturabilirsiniz.

Hesap denetim ediliyor

Vergi sezonunu kolaylaştırmak için, işletme finansmanınızı kişisel bütçelerinizden ayrı tutmak iyi bir fikirdir. Bunun için, yalnızca işletmeniz için bir çek hesabı açmak istersiniz. 

Tek bir mülk sahibiyseniz, mevcut bankanızda ikinci bir çek hesabı açabilir ve bu hesabı yalnızca ticari işlemler için kullanabilirsiniz. 

Sadece, parasız iş çek hesapları sunan bir avuç banka var. Mesela, Bankalar aylık bakım tutarı ödemeden temel bir iş kontrolü hesabı sunmaktadır. Aylık belirli sayıda işlemle sınırlısınız, sadece yeni işletmelerin çoğunluğu bir süre bu sınırın yakınında hiçbir yere ulaşamayacak. 

İnternet bankacılığından memnunsanız, web tabanlı bankalar, hareket halindeyken kolayca yönetebileceğiniz parasız bir işletme kontrolü hesabı sunar. Sohbet’in fizyolojik şubeleri olmasa da, tüm ATM ücretleri için ticari çek hesabı müşterilerine geri ödeme yapar. Ek olarak  sigortalıdır ve tüm avantajlardan yararlanmak için minimum dengeyi korumanıza gerek kalmamıştır.

Kelime İşleme ve İşletme Yazılımı

Ne tür bir işiniz olursa olsun, müşterileri faturalandırmak ve mal yada hizmetler için alıntı vermek şeklinde temel hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bunun için, kişisel bilgisayarınızda esasen kelime işlemeyi ve öteki yazılımları kullanabilirsiniz. 

Mesela, Microsoft 365, faturalardan ve e-tablolardan takvimlere ve bültenlere kadar binlerce parasız şablon sunar. Bilgisayarınızda Office yüklü değilse, Microsoft 365’i parasız almanın birden oldukça yolu vardır . 

Birazcık daha ileri teknoloji ürünü bir şey tercih ediyorsanız, Wave şeklinde parasız faturalama yazılımlarını da kullanabilirsiniz . Wave hesabıyla faturalama araçlarına, muhasebe yazılımlarına ve alıntı taramasına tamamen parasız erişebilirsiniz. Gizli saklı soruşturma yada tecrübe etme süresi yoktur.

İşinize Başlarken Atlanacak Şeyler

Bir işe başladığınızda ve fonlarınız sınırı olan olduğunda, kesinlikle kesinlikle olmadan yapabileceğiniz şeylerin bulunduğunu biliyor olacaksınız – ya da en azından ondan sonra için tutum edin.

Kartvizitler

Kartvizitler sizi resmi hissettirebilir, sadece geçmişte kaldılar. BTK kurumuna nazaran, Türkk halkının yüzde 96’sının cep telefonu, yüzde 81’inin akıllı telefonu var.

İşletmenizle ilgili kelimeyi yaymak istiyorsanız, yapılacak en iyi şey adınızın ve numaranızın birinin telefonuna girmesini sağlamaktır. Kartviziti yitirmek yada atmak kolaydır. Bununla beraber, telefon numaranız birisinin şahıs sıralamasında olduğunda, muhtemelen orada kalacaktır.  

İnternet sitesi

Yukarıda ele alındığı şeklinde, evvelde hazırlanmış bir tema yada şablon kullanarak parasız bir internet sayfası oluşturabilirsiniz. Başka bir deyişle, hususi bir tasarım için yüzlerce yada binlerce dolar harcamanıza gerek kalmamıştır. 

Aslına bakarsak, iş internet sayfaları söz mevzusu olduğunda temiz ve kolay bir tasarım için söylenecek bir şey var. Sitenizin iyi bir reklam aracı olması için oldukça fazla çan ve ıslık çalmasına gerek kalmamıştır. Hakkaten ihtiyacınız olan tek şey, mühim bir noktada listelenen adınız ve kontakt bilgileriniz ve müşterilerin ve potansiyel müşterilerin sizinle kontakt kurmasını kolaylaştıran bir kontakt formudur. 

Hususi bir tasarıma geçmeye hazır olduğunuzda, Fiverr ve Etsy şeklinde sitelerde muhteşem ve uygun fiyatlı web tasarımcıları bulabilirsiniz. Kapsamlı bir portföyü ve oldukça sayıda pozitif satın alan geri bildirimi olan tasarımcıları arayın. Ödevinizi yapmış olursanız, birkaç yüz dolar için çarpıcı bir internet sayfası oluşturabilen yetenekli tasarımcılar bulabilirsiniz. 

Logo

Logoların olması eğlencelidir ve birçok girişimci kendi alımlı bir logosuna haiz olmayı hayal eder. Sonuçta, nerede ise her nasıl yapılır iş rehberi “marka oluşturmanın” önemini vurguluyor.

Bununla beraber, 100 doların altında bir işe başlarken, bir logo tasarımı için ödeyecek oldukça fazla alanınız yoktur. Bir çok yeni işletme için logo buzlanma gibidir. Onsuz muhteşem leziz bir pasta pişirebilir misin? Güvenilir ol. Son rötuş yapmak güzel mi? Doğal, fakat pasta isteyen insanoğlu pastanız yeterince iyi olduğu sürece yakınma etmeyeceklerdir. 

Listedeki öteki “olması güzel fakat lüzumlu değil” öğelerinde olduğu şeklinde, bir miktar nakit oluşturduktan sonrasında bir logo ondan sonra gelebilir. Hazır olduğunuzda, uygun fiyatlı ve çekici logo tasarımı için Etsy ve Fiverr şeklinde bölgelere dönebilirsiniz. 

Ayrıca, kendiniz yapabileceğiniz logo tasarımları için Canva’ya bakın. Aslına bakarsak, Canva her türlü parasız tasarım aracı söz mevzusu olduğunda bir başlangıç ​​işletme sahibinin gizli saklı silahıdır. Site, işletmenizin adını ve kontakt bilgilerini girmeyi kolaylaştıran şablonlarla yüklenmiştir. Ek olarak, tamamen parasız, parasız kartvizit, broşür, poster, el ilanı ve daha fazlasını yapabilirsiniz. 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir