Tüm fobiler mantıksız korku olsa da, bazıları kurgudan daha tuhaftır.

Mobil sohbet söylüyor ki çoğumuz ölmekten korkuyoruz, sadece Apeirophobia’lı insanoğlu değişik bir kumaştan kesiliyor. Sonsuza kadar yaşamaktan korkuyorlar.

Sohbet dört yaşlarındayken büyükbabası kanserden öldü. Bobby’ye yaşlı insanın sevdikleriyle sonsuz yaşamın tadını çıkaracağı mutlu bir yere gittiği söylendi.

Ölümsüzlük terimi, yaşayan gün ışığını Bobby’den korkuttu. Sonsuza kadar yaşama fikrinin ölmekten daha fena bulunduğunu hissetti. Beyni sonsuzluk fikriyle savaşım etti. Omurgaya ürperti gönderdi.

Ufak serkan’ın sakat bir çikolata korkusu var. Çikolataya dokunursa, kendini kirli hisseder. Birini yiyorsa, kör paniğe kapılır.

Çikolata korkusuna xocolatophobia denir. Andrew fobisini annesine kadar izler. Ek olarak çikolatadan dehşete düşüyor. Andrew, fobisinin mantıksız bulunduğunun farkındadır, sadece sallayamaz. Dedi ki: “Yiyecek yiyen bir başkasını görürsem, çikolatanın bana bulaşmasından endişelenmeye başlıyorum… Akşam yemeğine çıktığımda ve birinin tatlı için büyük bir çikolatalı şeyi olduğunda beni korkutuyor ve stresli hissediyorum.” Dedi.

Andrew şeklinde insanoğlu için ümit olabilir. İngiltere’de VR kulaklıklarla fobileri iyileştirmek için bir projeye imza atıyorlar. Hastalar VR vasıtasıyla çoğu zaman kaçınmak için çoğu zaman yoldan geçtikleri durumlara maruz bırakılırlar. Kontrollü bir ortamda korkularıyla yüzleşerek, hastaların şeytanlarını fethetmeleri umulmaktadır.

Kimse korku içinde yaşamak istemese de, tüm fobiler fena değildir.

Bir berke, ezici bir mikrop korkusu olan bir kişidir. Ek olarak temizlik ile aşırı bir saplantı var. Berke, el sıkışmak yada yumruk atmak şeklinde toplumsal geleneklerden kaçınır. Bu bir zamanlar kaba yada acayip kabul edildi. Bununla beraber, Coronavirus pandemisi bizlere tüm germafobları yapmıştır. El sıkışmak artık potansiyel olarak hayatınızı kurtarabilir.

Fobiler bir sürüklenme olabilir, sadece dünyayı değiştirmeye de destek olabilirler. Apple ürünleri daima basitlik için övülmüş olsa da, fobiler de en başarı göstermiş ürünlerinin tasarımında rol oynamıştır.

Apple’ın kurucu ortağı mobil sohbet, koumpounophobia’dan muzdaripti – düğmeler korkusu. Düğmeleri kirli olarak görmüş oldu ve onlara dokunmaktan nefret ediyordu.

Ender bir fobi olsa da, Steve Jobs tek şahıs değil. 75.000 kişiden biri koumpounophobia’dan muzdarip. 2000 senesinde Jobs ve düğmelerinin sevgililerine hitap eden Apple, düğmesiz bir fare yayınladı. Ve 2007’de Jobs iPhone ile teknoloji dünyasını şok etti. Orman yangını şeklinde yayılan görkemli, düğmesiz bir dokunmatik ekrandı.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir